Ev & Yaşam

Alışkanlıklarımızı Değiştirerek, Su Tasarrufuna Evlerimizden Başlayalım mı?

25 Mart 2022 Cuma

Tüm Ev ve Yaşam

Dünya ülkelerinin giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek amacıyla ‘’22 Mart Dünya Su Günü’’ olarak kutlanıyor.  Temiz su kaynaklarının kuruyarak yok olması nedeniyle ülkemizde son 20 yılda kişi başına düşen su miktarı 4 bin metreküpten 1430 metreküpe indi. Bu rakam maalesef  bizi su azlığı çeken ülkeler sınıfına ekliyor. Gelin su tasarrufuna bugün evimizden başlayalım hayatımızın tüm alanlarına bu alışkanlığımızı dahil edelim. Gelecek nesillere temiz su kaynakları bırakabilmek için evde yapılabilecek birkaç basit yöntemle tonlarca suyu koruyabiliriz.

Mutfakta tüketilen su miktarı, evde tüketilen toplam suyun %10’unu
oluşturmaktadır. Bu nedenle bulaşıklarınızı elde yıkamamaya çalışın. Bulaşık makinesi 12-15 litre su ile bulaşıkları yıkayabiliyorken, elde yıkama 126 litreye kadar su kullanımına neden olur.

Çamaşır makineleri bir defada ortalama 50-100 litre su tüketirler. Çamaşır makinesini tam doldurmadan çalıştırmamalısınız. Ayrıca çalıştırma sırasında kısa programları tercih ederek su ve enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Diş fırçalama ortalama 3 dakika sürer. Her fırçalamada musluğu açık bırakırsanız ortalama 15 litre suyu israf etmiş olursunuz. Musluğu kapalı tutarak, günde 15-35 litre su tasarrufu yapabilirsiniz.

Su tüketiminin  en fazla yapıldığı yerlerden  biri de duştur. Duş esnasında  40-60 lt su harcanır. Sıcak suyun akmasını beklerken akan suyu bir kapta biriktirerek, bu suyu çiçek sulamada veya tuvalette kullanabilirsiniz.

Tuvaletler yüksek oranda su tüketilen alanlardır. Tuvaletlerde  2,5-4 litre su tüketimi ile temizlik sağlayan  yeni nesil klozetler tercih ederek,  %60 su tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Arama Ekranını Kapat
x

Seramiksan'da Ara