Ev & Yaşam

Renklerin Sihirli Dünyası

27 Ocak 2022 Perşembe

Tüm Ev ve Yaşam

Renklerin Sihirli Dünyası

Renklerin anlamları kültürden kültüre değişmekle birlikte, antik çağlardan günümüze kadar birçok renge farklı anlamlar yüklenmiştir. Birçok kültür tarafından beyaz renk saflığın, masumiyetin ve mutluluğun temsilcisi olarak kabul edilirken bu renk özellikle farklı Doğu kültüründe yasın sembolü olarak kullanılabiliyor. Yüzlerce yıl öncesinde renklerin enerjisi, hastalıkları tedavi etmek ve iyileştirmek amacıyla kullanılıyordu. Tüm dünya doğadaki renklerin bir enerjisi olduğunu ve bu enerjinin, kişilerin fizyolojisi ve psikolojisi üzerinde olumlu ya da olumsuz yönde etkili olduğu gerçeğini benimsedi. Uzmanlara göre renklerin insan vücudu üzerinde yalnızca psikolojik etkileri bulunmuyor. Vücut üzerinde fizyolojik birtakım etkilere de sahip.

Canlı, parlak renklerin coşku ve heyecan, mat renklerin durağan ve ağırbaşlı bir duygu izlenimi verdiği ve duyguların yönetiminde etkili olduğu biliniyor. İnsanlar farkında olmadan içinde bulundukları ruhsal durumu, iç dünyalarını renk tercihleriyle ya da kullandıkları renk ifadeleriyle de yansıtıyorlar. Ayrıca renkler bedenle enerji kurarak fiziksel, ruhsal ve duygusal anlamda dengede olmamızı da sağlıyor. İşte renkler ve yaydığı enerjiler, keyifle okumanız dileğiyle…

Kırmızı

Kök çakrayı çalıştıran kırmızı renk, insanın dünyevi olan her şeyi ile kurduğu ilişkiyi dolayısıyla da topraklanma ve köklenmeyi temsil ediyor. Kırmızı renk işlerinizi tamamlamak, somut sonuçlar elde etmek için size güç veriyor. Güç, tutku, cesaret, heyecan gibi duyguları ve tepkileri de ortaya çıkarıyor. Salon ve yemek odasında kullanmak için kırmızı mükemmel bir renktir.  Sizi ve misafirlerinizi daha canlı ve sosyal hissettirecektir.

Turuncu

Turuncu canlılık, mutluluk ve heyecan veren bir renk. Sosyallik, başarı, dengenin temsilcisi olan turuncu renk yaratıcılığın tetiklendiği alana etki ediyor. Sakral çakranın sağlıklı çalışmasına destek olan turuncu, yaratıcılığı artırdığı için insanların canlılığını ve motivasyonunu da artırıyor. Enerjisi çok yüksek olan bu rengi evinizde görmek isterseniz mutfak, koridor veya çocuk odasında kullanabilirsiniz.

Sarı

Güneş ışığını temsil eden sarı renk insanlar üzerinde antidepresan etkisi yaratıyor. Sarı renk enerji, mutluluk, güç, başarı ve kararlılığı temsil eden ateş elementi ile ilişkilendiriliyor. Uyarıcı bir renk olduğundan günün en yoğun saatlerinde tüm ailenin bir araya geldiği mutfaklarda ve oturma odasında tercih edebilirsiniz.

Yeşil

Kalp çakranıza doğrudan etki eden yeşil; doğal alanda yenilenmeyi haberdar eden baharın temsilcisidir. Şifa, denge, uyum ve yenilenmeyi sembolize eden yeşil renk ile hayatınızı ve ilişkilerinizi dengede tutabilir, kendini daha sakin, huzurlu ve güvende hissedebilirsiniz.  Günün yorgunluğunu atmak ve dinlenmenize yardımcı olmak için, yeşil rengi yatak odanızda, mutfağınızda ve oturma odanızda tercih edebilirsiniz.

Mavi

Duygularınızı dengelemek, insanlarla rahat iletişime geçmek için mavinin enerjisinden faydalanabilirsiniz. Temsil ettiği boğaz çakrası nedeniyle, maviyle etkili iletişimler kurmak oldukça kolay. Entelektüel düşünmeyi de teşvik ettiği için mavi renk çalışma odası ve ofisler için harika bir renk seçimi olabilir. Sakinleştirici, Stresi azaltıp uykuya geçmeyi kolaylaştırdığı için, yatak odası ve dinlenme alanınızda da kullanabilirsiniz.

Mor

Ruhsal dünyanın rengi olan mor; asilliği, bilgeliği, kendine güveni ve dinginliği temsil eder. Yaratıcı ve ruhsal özellikler taşıdığından ilahidir ve sanatın rengi olarak bilinir. İlham verici etkiler için mor rengi çalışma odanızda kullanarak yaratıcılığınızı açığa çıkarabilirsiniz.

Beyaz

Temsil ettiği tepe çakra nedeniyle beyaz renk bilincin, derin farkındalığın, hayatla, doğayla, yaratıcıyla bir olmayı sembolize ediyor. Son yıllarda ev dekorasyonunda çokça tercih edilen beyaz renk aynı zamanda temizliği, saflığı ve yeni başlangıçları da temsil ediyor. Ev dekorasyonunda negatif enerjilerden arınmak ve ruhunuzu dinlendirmek için beyazın gücüden yararlanabilir., Ferah ve aydınlık bir görünüm elde etmek için beyaz rengi evinizin her alanında kullanabilirsiniz.

Arama Ekranını Kapat
x

Seramiksan'da Ara