Ev & Yaşam

Temizlikte Çok Zaman Ayırmayın…

15 Aralık 2017 Cuma

Tüm Ev ve Yaşam

Size ev işlerinde kolaylık sağlayacak pratik bilgileri topladık. İşinize çok yarayacak bu püf noktalarla temizlik yaparken vaktinizi öldürmeyin.

İşte Temizlikte 10 Püf Noktası:

CAMLARINIZ PIRIL PIRIL PARLASIN

Camınızın parlamasını istiyorsanız temizlik için hazırladığınız suya bir tutam tuz ilave edin. Pencere camlarınız istediğiniz gibi pırıl pırıl parlayacaktır. Camlarınızda bulunan lekeleri gidermek için de size etkileyici bir çözüm öneriyoruz. Tel veya benzeri cisimler yerine orlonbez üzerine deterjan dökerek temizlerseniz camınızı çizilmeden temizlemiş olursunuz. 

ÇOK SEVDİĞİNİZ FİNCANLARINIZI LEKELERDEN KURTARIN
Fincanlarınızdan çıkmayan çay ve kahve lekelerini pratik bir çözümle temizleyebilirsiniz. Limon ya da portakal kabuğuna az miktarda tuz döktükten sonra fincanınızı silerek temizleyebilirsiniz. Fincanlarınız ilk günkü gibi ışıldayacaktır.

GÖZ ALICI BANYOLAR İÇİN ÇÖZÜM BASİT

Işıldayan banyolar için seramikleri temizlemeden önce musluğu sıcak su yönüne çevirerek bir süre bekleyin. Banyonuz buharla dolacaktır. Buhar kiri yumuşatarak temizliği kolaylaştıracaktır.

FIRIN TEMİZLEMEK KABUS OLMAKTAN ÇIKIYOR

Fırın temizlemek için boşa zaman harcamayın. Geceden sıcak su ve amonyak dolu bir kabı fırınınızın içine koyun. Sabah bir süre kapağını açık tuttuktan sonra fırınınızı temizleyebilirsiniz.

KAPILARINIZ YENİDEN PARLASIN
Kapı ve pencerelerinizi çok fazla temizleseniz de istediğiniz görüntüyü bir türlü elde edemiyorsanız bu önerimizi dikkate alın. Tahta eşyalarınız kirlendiği zaman, çiğ bir patatesi ikiye bölün ve lekenin üzerine sürün. Sonuç sizi şaşırtacak. 

ÜTÜNÜZÜ NASIL TEMİZLEYECEĞİNİZİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Bir parça pamuk ve sirke. Ütünüzün altını temizlemek için bir parça pamuğu sirkeye batırıp temizleme işlemini gerçekleştirin. Ütünüz tabanı tertemiz bir görünüme sahip olacak.

ŞİŞELERDEN BİR TÜRLÜ ÇIKARAMADIĞIMIZ YAĞLARDAN RAHATÇA KURTULUN…

Ne yapsanız çıkmayan yağlı şişeleri yağdan kurtarmak için bu yöntemi mutlaka deneyin. Önce deterjanla yıkadığınız şişeyi duruladıktan sonra sodalı su koyarak çalkalayın. Beş dakika çalkaladığınız şişenin içine kahve telvesi ilave ederek sallamaya devam edin. Kısa bir süre sonra şişeniz yağlardan tamamen arınmış olacak.

DAHA BEYAZ PERDELERİ İÇİN…

Perde ve tülleriniz ilk günkü kadar beyaz olsun istiyorsanız yıkadığınız suyun içine iki yemek kaşığı kadar toz şeker ekleyin. Bu küçük ama etkileyici yöntem ile bembeyaz perdeleriniz ilk günkü gibi ışıldasın.

 HALINIZA KAHVE Mİ DÖKÜLDÜ? TELAŞ YAPMAYIN…

Halınıza kahve döküldüyse dert etmeyin. Lekeyi önce soğuk suyla ıslatın ardından birkaç damla gliserin ile çitileyin. Sonuca hayret edeceksiniz.

ÇAYDANLIĞINIZI KİREÇTEN KURTARIN
Çaydanlığınızın içinde 15 dakika sirke kaynatarak kurtulamadığınız kireç tortularına veda edin.

Arama Ekranını Kapat
x

Seramiksan'da Ara